*Harika Eğitim Projeleri *Medeniyetimiz Yandex.Metrica *Sufiler *Etik Kulübü *OGYE *Ziyaretçi Defterine Yaz *Ziyaretçi Defterini Oku

    freefind Search engine technology 
Günün Sorusu, Her Doğru Cevap Bir Kitap
 
Günün Sorusu, Her Doğru Cevap Bir Kitap
 
 

 

Malum ya; eğitim öğretim öğrencilerde özellikle ödüle dayalı davranış değişikliği meydana getirmeyi amaçlar. Ayrıca kazanılmış davranışın sürekliliği de esastır. Dikkat çekmenin isteklendirme(motivasyon) sağlamanın önemini de herkes bilir. Eğitim öğretimde ödülün cezadan daha fazla rol oynadığı da bir gerçektir.
 
Biz de bu noktadan hareketle sabah toplanması sırasında tüm öğrencilerimize “Günün Sorusu” adı altında kısa tek soruluk yarışma düzenlemeyi uygun gördük. Öğrencilerimizin ilgisini çekmek zihinsel faaliyetlerine kapı açmak bilgiye ulaşma yollarını araştırma alışkanlığı sağlamak, meraklarını artırmak hayret ya da şüphelerinin karşılıklarını nasıl bulabileceklerinin yollarını görmelerini sağlamak yaşadıkları okulun toplumun farkında olmalarını sağlamak vb. amacındayız.
 
Sorular okulumuz öğretenleri tarafından hazırlanmaktadır.Soruyu hazırlayan ders zümre öğretmenleri o günkü yarışma hediyesi olan kitabı da hediye edecektir. Sorunun doğru cevabını bilen ilk öğrencimiz kürsüye alınarak kendini tanıtması sorunun cevabını söylemesi istenir. Doğru cevapla da ödülü takdim edilir. Doğru yoksa sıradaki öğrencilere şans hakkı verilir. Yarışma imkan ölçüsünde her sabah tekrarlanır.
 
Örnek sorular :
 
S: Okulumuz eğitim-öğretime ne zaman başlamıştır? İlk müdürü kimdir?
C: 1989-90 öğretim yılı, M. Hamdi Günal
 
S: Hatay, Türkiyeye ne zaman katılmıştır? İlk ve tek Cumhurbaşkanı
C: 1939, Tayfur Sökmen
 
S: Ülke parasının yabancı paralar karşılığında değer yitirmesine ne denir?
C: Devaülasyon
 
S: Türklerin tarih boyunca kullandıkları alfabelerden 3. sü hangisidir?
C: Arap Alfabesi
 
S: Misak-ı Millîyi yurt dışında kabul eden ilk devlet hangisidir?
C: Sovyetler Birliği
 
S: Hiç yazılı eser bırakmamıştır. Fikirlerinden öğrencisi Platon aracılığıyla haberimiz olmuştur. değerlerin değişmediğini davranışların değiştiğini söylemiş, bilgiyi temel alan ahlak ve insan felsefesi yapmıştır? Söz edilen ilkçağ Yunan filozofu kimdir?
C:Sokrates
 
 
 
 
 
Osman Arslan, günün sorusu, projesi
Osman ARSLAN
Nisan 2012
 
Arif Molu Teknik Lisesi
Müdür Yardımcısı
Felsefe Öğretmeni