*Harika Eğitim Projeleri *Medeniyetimiz Yandex.Metrica *Sufiler *Etik Kulübü *OGYE *Ziyaretçi Defterine Yaz *Ziyaretçi Defterini Oku

    freefind Search engine technologyDerse Zil Sesiyle Değil, Saate Bakarak Giriyorlar

derste, okul, zil sesi, yok, hayır, hoparlar, hayır, derse
     
Denizli İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi'nde, öğrencilerin sorumluluk bilinciyle hareket etmelerine katkı sağlaması amacıyla zil çalma uygulaması yapılmıyor. Okulda, öğrenciler ve öğretmenler saatlerine bakarak derse girip çıkıyor. Ders sırasında öğrenci veya öğretmen çok önemli bir konu anlatırken konuşmaları zil sesiyle kesilmiyor. Öğretmenlerin 2,5 dakika öğrencileri dersten erken çıkarma veya başlama opsiyonu bulunuyor.


DENİZLİ - AA - Denizli İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi'nde, öğrencilerin sorumluluk bilinciyle hareket etmelerine katkı sağlaması amacıyla zil çalma uygulaması yapılmıyor. Okulda, öğrenciler ve öğretmenler saatlerine bakarak derse girip çıkıyor.

Denizli'de 2011-2012 eğitim öğretim yılında 4 hazırlık şubesine 104 öğrenci alarak kendi binasında eğitime başlayan okul, beyin fırtınası ve araştırma projeleri, bilim danışma grubu, haftalık söyleşiler, okul öncesi meclis, aylık eğitim değerlendirme toplantıları, dost öğretmen projesi, ayın öğrencisi gibi uygulamaların yanında "derslere zilsiz girip çıkma" uygulamasıyla da dikkati çekiyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi'nde öğrencilerin saatlerine bakarak derslere girip çıktığını söyledi.
Zil sesinin öğrencileri şartlı öğrenmeye yönlendirdiğini ifade eden Oğuz, şunları kaydetti:

"Okuldaki öğrenci ve öğretmenler, zil uygulamasının zihni algılamayı kapattığını, saat uygulamasının bireylerin kendi oto kontrolünü sağlamasına katkı verdiğini, komut değil bilinçle hareket etmeyi, öz güveni geliştirdiğini düşünerek böyle bir uygulamaya geçti.

Başlarda zorluk çeken öğrenci ve öğretmenler artık zil sesinden rahatsız oluyor, saatlerine bakarak dakikasında derse girip çıkıyorlar. Ders sırasında öğrenci veya öğretmen çok önemli bir konu anlatırken konuşmaları zil sesiyle kesilmiyor. Öğretmenlerin 2,5 dakika öğrencileri dersten erken çıkarma veya başlama opsiyonu bulunuyor. Sadece üniversitelerde uygulanan sistem, bu lisede de benimsendi."

Kaynak: Türkiye Gazetesi


Bu Okulda Zil Çalmıyor

Gümüşhane Anadolu Lisesinde öğretmen ve öğrencilerin görüşleri alınarak ders zili çalınmaması kararı alındı.

Karar gereği sınıf ve koridorlara saatler yerleştirildi. Öğretmenleriyle birlikte çalışma, ders giriş ve çıkış saatlerini belirleyen öğrenciler, artık zil sesi duymadan kendi programlarını uyguluyor.

Gümüşhane Anadolu Lisesi Müdürü Erdal Ergün, uygulama kapsamında her sınıfa birer saat ve saatlerin altına ders giriş çıkış çizelgeleri asıldığını söyledi. Ergün, “Öğrencilere artık zilin çalmayacağı, derse giriş çıkışların zil olmadan zamanında yapılması gerektiği anlatıldı. Öğrencilerimiz şu an derslerine zil çalmadan girmeye başladı. Bu uygulamanın altında disiplinli ve düzenli olmak yatıyor. Yaklaşık 15 gündür uyguladığımız sistemle öğrencilerimiz ders saatlerini sınıf ve koridordaki saatlerle belirliyor. Zil sesini ortadan kaldırarak gürültü kirliliğini de önledik. Hiçbir sorun yaşamadığımız uygulamamız bundan sonra da devam edecek, okulumuzda ders giriş ve çıkışlarında kesinlikle zil çalmayacak.” dedi.

Kaynak: Cihan

 

Bu Okulda Zil Hiç Çalmıyor
zil sesi yok
Çanakkale'nin Çan ilçesindeki okullarda, hazırlanan proje dahilinde artık ders ve teneffüs zili çalmıyor.
 
Çan Kaymakamı Hasan Gözen, "Eğitimde Zaman Yönetimi Zilsiz Okul Projesi" çalışmalarını yerinde görmek amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ile birlikte Atatürk ve 75. Yıl Murat Köse İlköğretim Okulu ile Çan Lisesi ve Çan İbrahim Bodur Anadolu Lisesi'ne ziyarette bulundu. Kaymakam Gözen, hayata geçirilen uygulamayı yerinde incelemek için geldiği okullarda öğrencilerle görüşüp "zilsiz okul" uygulaması hakkında bilgi aldı.

OKUL ZİLLERİ KAPATILDI

Proje hakkında bilgi veren Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, öğretmenlerin ve öğrencilerin zil olmaksızın derslere girip çıkmasının zamanı daha iyi kullanma anlamında iyi bir deneyim olduğunu belirterek, "Çan ilçemiz, her zaman örnek olabilecek projelerle adını duyurmuştur. İlçemizde başlattığımız bu proje ile derslerin başlangıç ve bitişinde çalan zil kaldırılarak eğitim kurumlarımıza yenilikçi bir uygulama başlatıldı. İlçe merkezinde ve merkeze bağlı köylerimizdeki tüm okullarda okul yöneticileri, öğretmenleri, öğrenciler ve veliler bilgilendirildi. Proje nedeniyle tüm okul zilleri kapatıldı. Okulların giriş koridor ve sınıf panolarına öğretmen ve öğrencilerimizin giriş çıkış saatlerini bildiren yazılar asıldı" dedi.

Özkan, ayrıca okullarda giriş, bahçe koridor, kantin, lavabo, tüm sınıf, laboratuvar ve atölyelerine görülebilir alanlara saatler asılarak öğrencilerin dikkatli zaman kullanımının sağlandığına işaret ederek, "Bu aşamalarla birlikte ilçemiz okullarında zilsiz uygulama başladı. Proje işleyişi süresince öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri anket yoluyla tespit edilerek uygulama takip edilecek" şeklinde konuştu. Özkan, uygulama ile okullarda ve çevrelerinde okul zillerinin yol açtığı gürültü kirliliğinin önleneceğini de sözlerine ekledi.